همه چیز راجب حساب معین

همه چیز راجب حساب معین

2019-10-26T11:31:02+03:30

همه چیز راجب حساب معین

حساب معین چیست؟

همه چیز راجب حساب معین

حساب های معین:

حسابدار برای ارائه گزارش ها به افراد درون سازمانی عموما” گزارش در سطح معین ارائه می نماید . چرا که افراد درون سازمان بیشتر نیاز به گزارشات جزئی تر دارند.وقتی حسابی بصورت ریز یا جزء ارئه می شود در واقع معین حساب گزارش شده است و حساب های معین نیز می توانند بصورت جزءتر ارائه شوند که به آن تفصیلی می گویند.برالی روشن شدن موضوع به مثال زیر توجه فرمایید:

فرض نمائید قرار است بسته ای به استان اصفهان ارسال نمائید ،برای ارسال این بسته لازم است آدرس از کل (استان )به جزء (خیابان )و جزء تر(پلاک )ارائه شود.

اصفهان (کل)  میدان امام(معین)   پلاک (تفصیلی)

با توجه به این مثال ما یک آدرس را از کل به جزء رساندیم تا به مقصد برسیم در حسابداری نیز با توجه به هدف اصلی حسابداری (گزارش ها)می بایست طوری حسابها را نشان دهیم که کار فرما به مقصد خود برسد. معین از نظر لغوی یعنی:یاری رساننده  و تفصیلی از نظر لغوی یعنی:شرح دادن می باشد.

نکته !!

در حسابداری دستی ،ما تا سطح حساب معین نیاز داریم اما در نرم افزار یا حسابداری با نرم افزار سطح تفصیلی نیز مورد نیاز است .ضمن آنکه بعضا” حسابی مثل موجودی کالا با توجه به تنوع اقلام ممکن است تا ده سطح دیگر نیز ریز شود.که به آن تفصیلی نوع۱، تفصیلی نوع ۲،تفصیلی نوع۳و…. میگویند.

حال به این مثال توجه نمایید: مثلا یک نمایشگاه خودرو میخواهد، کالاهای(خودرو) خود را طبقه بندی نماید تا از طریق آن گزارشات دقیقی استخراج نماید.بنابراین میتواند تقسیم بندی زیر داشته باشد:

موجودی کالا(خودرو)          معین(سواری /سنگین)       تفصیلی(ایرانی /خارجی)

تفصیلی ۱(ایران خودرو /سایپا)   تفصیلی ۲(پژو/سمند) تفصیلی ۳(۴۰۵/۲۰۶)

تفصیلی ۴(تیپ ۲/تیپ۳/تیپ۵)        تفصیلی ۵(اتوماتیک/دنده ای)

البته مجددا یاد آور میشودمباحث مربوط به سرفصلهای تفصیلی به نرم افزار وئ استفاده از آن مربوط میشود و همچنین معمولا اکثر نرم افزار ها یک تفصیلی دارند و تفصیلی نوع ۱و۲و۳ و۴و بیشتر را بعضا دارا میباشد که بنا به تشخیص شرکت نسخه مربوطه تهیه میشود.

برای تمام حسابهای کل حساب معین وجود دارد و در واقع حساب معین به واضح کردن حساب کل میپردازد.
مثلا اگر مدیر شرکت از حسابدار بخواهد که کل طلب شرکت را گزارش دهد،حسابدار با مراجعه به حساب کل ،حسابهای دریافتنی و ارائه مانده آن به مدیریت گزارش کامل است.
ولی اگر مدیر بخواهد طلبها را به جزوءبداند اینجا مانده حسا دریافتنی بیفایده است.

مثال:فرض کنید که مانده حساب دریافتنی شرکت ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ریال است که این مبلغ طلب از ۵شرکت دیگر است .خوب طلب بصورت کلی معلوم است اما اینکه از هر شرکت چقدر طلبکار هستیم مشخص نیست.پس در اینجا حساب معین مشخص کننده ریز این حساب میباشد.

نکته:همه حسابهای کل دارای معین هستند ،حتی اگر حسابی مانند سرمایه که بخودی خود مشخص است معین این حساب خودش میباشد و یا بعبارتی اگر یک حساب کل بخودی خود واضح بود ،خود آن حساب معین خودش میشود. بطور کلی معین جواب چه کسی یا چه چیزی را میدهد.مثلا موجودی  بانکها ۲۰۰۰۰۰۰۰ریال است و حالا گفته میشود کدام بانک این موجودی را دارد ،در واقع اسم بانک ،معین آن است.

یا بعبارتی در حسابهای ترازنامه اسم هر حساب ،معین آن میباشد.

مطالب مفید حسابداران برتر: کمک حسابدارحسابداران برتر ، 7 رازحسابداری از زبان حسابداران برتر

دیدگاه خود را بنویسید