خرید و فروش معاملات فصلی

خرید و فروش معاملات فصلی

2017-11-14T15:10:41+03:30

خرید و فروش فصلی ( معاملات فصلی )

خرید و فروش معاملات فصلی

خرید و فروش معاملات فصلی

نکات خیلی مهم :

۱- بابت هر فاکتور فروش بایستی این قسمت تکمیل شده و آن را ثبت کنیم که پس از هر ثبت فاکتورها به صورت ستونی در بالای پنجره اضافه می شود .

۲- برای اصلاح هر فاکتور ثبت شده در خرید و فروش فصلی در بالای همین پنجره روی فاکتور مورد نظر دابل کلیک نموده که محتوای آن به پایین پنجره منتقل می شود و پس از اصلاح می توانیم با کلید ثبت مجدداً آن را به فاکتور ها اضافه کنیم .

۳- معاملات کمتر از ۱۰٪ حد نصاب در خرید و فروش فصلی  :

هر ساله از طرف سازمان امور مالیاتی کشور مبلغ حد نصاب فروش ها مشخص می شود به این معنی که فاکتورهای فروشی که زیر ۱۰٪ حد نصاب باشند می توانند به صورت تجمیعی ثبت شوند ، به عنوان مثال ۱۰٪ حد نصاب در سال ۱۳۹۴ ، ۱۳٫۹۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد و ۱۰٪ حد نصاب در سال ۱۳۹۵ مبلغ ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال بنابر این فاکتورهایی که کمتر از این مبلغ می باشد را با هم جمع نموده و یک جا وارد می نماییم برای این کار لازم است تیک مربوط به معاملات کمتر از ۱۰٪ مبلغ حد نصاب زده شود که با زدن این تیک همه فیلدها غیر فعال می شود و فقط مبلغ خالص تجمیعی ، ارزش افزوده تجمیعی و عوارض شهرداری تجمیعی وارد شده و

در نهایت جمع آن ها در ستون های مربوطه نوشته می شود و ثبت میگردد .

۴- اگر فاکتوری را صادر نموده باشیم و این فاکتور مرجوع شود ( برگشت داده شود ) در قسمت ورود اطلاعات فروش تیک برگشتی را می زنیم .

کلید نمایش جمع کل در خرید و فروش فصلی :

با زدن این کلید مبلغ فاکتورهای فروش ثبت شده و هم چنین ارزش افزوده و عوارض شهرداری نشان داده می شود که در پایین صفحه تعداد فاکتورهای ثبت شده نیز نمایش داده می شود ، اگر ما فاکتورهای برگشتی را نیز ثبت کرده باشیم

در این قسمت قابل مشاهده خواهد بود .

کلید جستجو  در خرید و فروش فصلی :

از این کلید برای پیدا کردن افرادی را که ثبت نمودیم استفاده می کنیم مثلا اگر دنبال شخص خاصی در فاکتورهای ثبت شده می گردیم این کلید به ما کمک می کند .

مرحله هفتم :

خرید و فروش معاملات فصلی

ورود اطلاعات خرید در خرید و فروش فصلی :

در این پنجره می بایست کلیه خریدها را وارد نماییم و تمام فیلدها مانند پنجره ورود اطلاعات فروش می باشد با این تفاوت که در این قسمت اطلاعات فروشنده ثبت می شود .

مرحله هشتم :

ورود اطلاعات امتناع در خرید و فروش فصلی :

در این پنجره اطلاعات مربوط به خریدارانی که نسبت به ارائه اطلاعات کد اقتصادی و شناسه ملی امتناع نموده اند پر می شود به این معنی که قانون شرکت ما را مکلف نموده اگر کالا یا خدماتی را به فروش رساندیم و خریدار نسبت به ارائه مشخصات کد اقتصادی یا شناسه ملی خودداری نموده در این پنجره این فروش اعلام می شود و شرکت ما بابت این موضوع مسئولیتی ندارد ، در غیر اینصورت عواقب عدم ارائه مشخصات خریدار متوجه شرکت ما نیز خواهد بود .

در پنجره مربوط به ثبت اطلاعات امتناع موارد زیر معرفی می شوند :

کلید سال و فصل در خرید و فروش فصلی :

سال و فصل مورد نظر وارد می شود .

کلید اطلاعات امتناع  در خرید و فروش فصلی :

در این پنجره اطلاعات خواسته شده مطابق توضیحات قبل تکمیل می شود .

کلید نمایش کل در خرید و فروش فصلی :

موارد معرفی شده در این قسمت قابل رویت می باشد جمع موارد برگشتی نیز در این قسمت قابل مشاهده می باشد .

مرحله نهم :

مشخصات و صحت سنجی در خرید و فروش فصلی :

شرکت ها و اشخاصی که دسترسی به اینترنت ندارند یا به عبارتی نمی توانند اطلاعات مربوط به معاملات فصلی را به صورت اینترنتی ارسال نمایند از این کلید استفاده می نمایند سپس، پس از ثبت اطلاعات پرینت هر یک را همراه با یک حلقه CD حاوی فایل Access به شعبه خود ارائه می نمایند ، در زیر منوی کلید مشخصات و صحت سنجی فرد هر یک از موراد قرارداد خرید ، فروش و امتناع را که تکمیل نموده انتخاب نموده و با پر کردن اطلاعات خود به ترتیب خواسته شده در آن پنجره اقدام به ثبت اطلاعات جهت ارائه به سازمان مربوطه می نماید .

مرحله دهم :

خرید و فروش معاملات فصلی

ارسال لیست های تنظیم شده به سازمان امور مالیاتی :

برای ارسال لیست ها به سازمان امور مالیاتی از منوی نرم افزار از قسمت بالا کلید عملیات را انتخاب می نماییم و به صورت زیر نسبت به ارسال لیست مربوطه اقدام می نماییم ، لازم به ذکر است در این حالت می بایستی همزمان به اینترنت متصل باشیم برای ارسال اطلاعات هریک از لیست ها را که تکمیل نموده ایم پس از بررسی نهایی و زدن کلید ارسال کد رهگیری دریافت می شود و می بایست یک نسخه از این لیست ها را در سوابق خود نگهداری نماییم .

نکته :

سازمان امور مالیاتی کشور همین نرم افزار را به صورت online  آماده نموده است که با ورود به سامانه معاملات فصلی و ارائه نام کاربری و رمز عبور می توانیم در سامانه به صورت online اطلاعات را وارد و ارسال نماییم توصیه می گردد

به دلیل امکان قطعی ارتباط اینترنت از نرم افزار  TTMS استفاده شود .

خرید و فروش معاملات فصلی

دیدگاه خود را بنویسید