حسابداری پاره وقت

حسابداران برتر » آموزش حسابداری » حسابداری پاره وقت

حسابداری پاره وقت

حسابداری پاره وقت

حسابداری پاره وقت

با توجه به نوع شغل حسابداری در این حرفه، کارفرمایان به طور معمول از حسابداران

با توجه به نوع کار خود استفاده می نمایند.که کار حسابداری ایشان ممکن است بصورت

تمام وقت ، نیمه وقت، پاره وقت یا به صورت پروژه ای و مقطعی باشد.در زیر هر یک از این

نوع حسابداری ها را تعریف می نماییم.

حسابداری تمام وقت

همان طوری که از اسم آن پیدا است یعنی یک کارفرما ، حسابدار را بصورت تمام وقت در

محل کار خود نیاز داشته ، بنابراین به طور معمول ۸ تا ۹ ساعت حسابدار در محل کار کارفرما

حضور داشته و به کار حسابداری می پردازد.

حسابداری نیمه وقت

در این نوع حسابداری ،کارفرما به یک حسابدار تمام وقت و فول تایم نیاز نداشته و با حضور

حسابدار در نصف روز ، کار ایشان راه می افتد ، بنابراین از حسابدار نیمه وقت استفاده می نماید.

حسابداری پاره وقت

در این نوع حسابداری، کارفرما به دلیل حجم کم کار مالی خود یا نحوه عملیات حسابداری

نیاز به حسابداری داشته که بخشی از وقت خود در ایام هفته یا ماه را در آنجا حضور داشته

و به حسابداری بپردازد.

حسابداری پاره وقت ممکن است به صورت یک روز در هفته ، دو روز در هفته، نصف روز در هفته

و امثال آن باشد.

حسابداری پروژه ای

در این نوع حسابداری،در واقع حسابهای معوق توسط کارفرما جمع آوری شده ، و از حسابدار برای بروزرسانی آن درخواست خدمات می شود.به عنوان مثال:کارفرمایی که بنا به هر دلیلی ، عملیات مالی خود را داشته و اسناد و مدارکی را جمع آوری نموده و حال برای ثبت آن در سیستم و دریافت گزارش ، از حسابدار پروژه ای استفاده می نماید.یا بعبارتی ممکن است که حسابدار قبلی با نحوه حسابداری و انجام ثبت اسنادی که در آنجا انجام داده است ، نیاز به اصلاح داشته و این اصلاح بصورت پروژه در اختیار حسابدار دیگر قرار بگیرد .به طور کلی در حسابداری پروژه ای اسناد و مدارک معوق در اختیار حسابدار قرار گرفته و از ایشان برای انجام امور مالی مورد نظر کارفرما ، استفاده می شود .

حسابداری مقطعی

بعضی از امور در حسابداری وجود دارد که کارفرما بصورت مقطعی نیاز به حسابدار دارد، به عنوان مثال کارفرمایی که کارهای پروژه ای دارد و پس از پایان پروژه هیچگونه کار عملیاتی در حسابداری نداشته ، اقدام به استخدام حسابدار مقطعی می نماید.یا استفاده از حسابداری که در یک مقطع خاص برای انجام کار مالی خاص ، دعوت به همکاری می شود و پس از آن حسابدار از آنجا خارج می گردد.

چه کسانی حسابداری پاره وقت را انتخاب می نمایند؟

دو گروه معمولاً هستند که به حسابداری پاره وقت روی می آورند .

۱-کارمندان حسابداری شاغل در شرکتها

۲-حسابداران

کارمندان حسابداری شاغل در شرکتها ، افرادی هستند که بنا به دلایل معیشتی یا مسائل خاص اقدام به اشتغال درکار دوم یا کار پاره وقت می نمایند یعنی برای اینکه بتوانند از وقت آزاد خود پس از کار اصلی و تمام وقت خود در شرکتهای دیگر استفاده نمایند ، اقدام به جستجوی حسابداری پاره وقت می نمایند .

حسابداران، بعضی از حسابداران هستند که به طور معمول کار حسابداری پاره وقت را به حسابداری تمام وقت ترجیح می دهند که ایشان به جای اشتغال در شرکت به صورت تمام وقت ، اوقات خود را صرف کار در شرکت های مختلف نموده و بنابراین کارها و حسابداری های پاره وقت را انتخاب می نمایند.

مزایای حسابداری پاره وقت

۱-امکان دریافت تجربه بیشتر

در حسابداری پاره وقت فرد تجربه بیشتری را نسبت به حسابدار تمام وقت کسب می نماید.به طور طبیعی وقتی یک فرد در یک شرکت به طور تمام وقت مشغول بکار است حسابداری آن شرکت را به طور معمول انجام می دهد و فقط تجربه یک شرکت را کسب می نماید در حالیکه اگر این فرد شرکتهای مختلفی را انتخاب نماید و در آنها حسابداری انجام دهد می تواند تجربه شرکتهای مختلف را کسب نموده و بنابراین به سرعت نسبت به کسب تجربه بیشتر اقدام نماید.

۲-امکان درآمد بیشتر

معمولاً برای حسابداری در یک شرکت ، رنج خاصی از حقوق درنظر گرفته می شود . این در حالیست که در حسابداری پاره وقت ، هر چه که شخص بتواند کارهای بیشتری را جلب نماید ، درآمد بیشتری هم قاعدتاً می تواند داشته باشد و نسبت به حسابدار تمام وقت ، ضمن کسب تجربه بیشتر ، درآمد بیشتری را نیز عاید خود نماید.

معایب حسابداری پاره وقت

۱-تحمل فشار کاری

زمانی که حسابدار،شرکتهای مختلفی را قبول مسئولیت می نماید،بنابراین مسئولیت ایشان باعث شده که فشار بیشتری را نسبت به حسابدار تمام وقت در یک شرکت تحمل نماید . یعنی به طور طبیعی ، جمع آوری مدارک، ارائه گزارشات متعدد، و همچنین تراز نگه داشتن حسابها و نداشتن هیچگونه اشکال در هر یک از حسابها سبب می شود که حسابدار پاره وقت متحمل فشار بیشتری نسبت به حسابدار تمام وقت گردد .

۲-تحمل بعد مسافت

به طور طبیعی، یک حسابداری که کارهای امور حسابداری پاره وقت را انجام می دهد به اکثر نقاط شهر خود بایستی که رجوع نماید ، بنابراین تحمل مسافت و رفتن به جاهای مختلف برای انجام کار پاره وقت یکی از سختی های کار حسابداری پاره وقت می باشد که ضمن اینکه حسابدار می بایستی که ساعت خود را مدیریت نموده تا در وقت مقتضی در محل کار حاضر باشد از اینرو فشاری هم بابت بعد مسافت متحمل می گردد.

دیدگاه خود را بنویسید