اعتماد به نفس در حسابداری

اعتماد به نفس در حسابداری

2018-06-14T10:35:14+04:30

اعتماد به نفس در حسابداری

اعتماد به نفس در حسابداری

یکی از مسائلی که کمتر به آن در بخش حسابداری پرداخته شده است بحث

اعتماد به نفس است . در واقع اعتماد به نفس در هر کاری مورد نیاز است

من جمله حسابداری.

یعنی ما برای اینکه بخواهیم در هر کاری موفق باشیم می بایستی که

اعتماد به نفس آن کار را داشته باشیم. در واقع ابتدا باید تعریف اعتماد

به نفس را بدانیم که اعتماد به نفس چیست و اعتمادبه نفس به چه می

گویند و بعد بپردازیم به این موضوع که چگونه در حسابداری می توان از

این نعمت خدادادی بهره مند شد و در پیشرفت از آن استفاده کرد.

اعتماد به نفس از عزت نفس میاید ، عزت نفس یعنی شناخت خود ،

یعنی شناخت توانایی های خود، شناخت مهارت های خود و اینکه دست

کم نگرفتن مهارت های خود می باشد. وقتی که ما کاری که خودمان

انجام داده ایم را قبول نداشته باشیم نمی توانیم آن را برای کارفرما به

عنوان یک مهارت مورد نیازش به او نشان دهیم. آن چیزی که ما در

مهارتهای خود داریم و بالاخص بحث حسابداری که صحبت ما روی آن

است بایستی که این مهارت ها را آنقدر بالا ببینیم ، آنقدر برایش ارزش

قائل بشویم تا کارفرمای ما هم از جهت اینکه ما توانایی خودمان را قبول

داریم و اعتماد داریم به نوع کار خودمان و توانایی خودمان ، اینرا از ما بپذیرد.

پس در واقع آن چیزی که نیاز است که ما در بحث اعتماد به نفس و

بالاخص اعتماد به نفس در حسابداری بر روی آن تاکید داشته باشیم این است که خودمان را از لحاظ توانایی و مهارت در این حرفه قبول داشته باشیم. البته مسئله مهم این است که نداشتن اطلاعات ، اعتماد به نفس را از فرد می گیرد یعنی اینکه ما اگر که در بحث کاری حسابداری خودمان مهارت کافی را نداشته باشیم نمی توانیم اعتماد به نفس هم داشته باشیم . پس یکی از گزینه هایی که در اعتماد به نفس حسابداری به ما کمک می کند این است که ما ابتدا مهارت لازم را کسب کرده باشیم و بعد از طریق مهارت کسب شده ، آنرا بالاتر ببریم و قوی تر کنیم و مهارتمان را بتوانیم به کارفرما نشان دهیم. ولی ازآن طرف مسئله دیگری نیز وجود دارد که بعضی از افراد و دوستان را که ما می بینیم ، مهارت لازم را دارند، دانش علمی موردنیاز کارفرما را دارند اما به دلیل اینکه این مهارت را عموماً قبول ندارند و کافی نمی دانند ، نمی توانند آن اعتماد به نفس لازم را داشته باشند .

جمله ۸۰/۲۰ یا همان قانون پارتو در واقع در همه امور تقریباً پذیرفته شده ، در رابطه با حسابداری و پیشرفت آن هم به همین شکل است، یعنی ما از این قانون ۸۰/۲۰ به این صورت استفاده می کنیم که اگر بخواهیم در حسابداری پیشرفت بکنیم ، ۲۰% معلومات کافیست و با ۸۰% اعتماد به نفس در این حرفه می توانیم موفق باشیم.اما اگر بالعکس باشد یعنی اگر ما ۸۰% معلومات داشته باشیم و ۲۰% اعتماد به نفس ، این موضوع باعث می شود که ما در این کار پیشرفت نکنیم .حسابداری جسارت خاصی را می طلبد و اطمینان و اعتمادی که کارفرما نسبت به حسابدار خود داشته باشد تاکار را به آن بسپارد و یا در واقع به آن این اعتماد را داشته باشد که سمت بالاتری را واگذار کند ، این اعتماد به نفس آن طرف هست که این را به کارفرما القا می کند .یعنی اول پذیرفتن خود شخص ، و بعد از پذیرفتن خودش بتواند این را به کارفرما القا کند و به آن بقبولاند که من به عنوان حسابدار این توانایی را دارم و میتوانم کار حسابداری آن مرکز را بخوبی انجام دهم .

اعتماد به نفس در حسابداری به معنای واقعی کلمه یعنی پیشرفت از نظر جایگاه ، پیشرفت از نظر حقوق و امثالهم که می تواند با شناخت حسابدار از خودش این اتفاق بیافتد.

خلاصه کلام اینکه ما برای اینکه بتوانیم درکار حسابداری پیشرفت کنیم باید اعتماد به نفس در حسابداری داشته باشیم و اعتماد به نفس در حسابداری هم یعنی کسب دانش ومهارت و بعد از کسب دانش و مهارت نکته مهم ، اساسی و لازم این است که شما این اعتماد به نفس خودتان را با احترام گذاشتن به مهارت و توانایی و شخصیت خودتان این را به جامعه کاری ابراز نمایید و از این طریق بتوانیم انشاءلله پیشرفتی را داشته باشیم.

دیدگاه خود را بنویسید