منفی شدن حساب بانک

دو حساب به طور کلی هستند که این دو حساب اگر منفی بشوند مانده آن ها در واقع باعث رد دفاتر می‌شوند از نظر مالیاتی و از نظر حسابداری قابل قبول نیست. این دو حساب بانک و صندوق هستند و به هیچ عنوان این ها نمی شود بستانکار باشند مگر در مواقع خاص و شرایط خاص. موارد خاص اینطور هست که کارمند بانک یا حسابدار خود ما در ورود و خروج تقدم و تعهد داشته باشد.این دو حساب بانک و صندوق هستند و به هیچ عنوان این ها نمی شود بستانکار باشند مگر در مواقع خاص و شرایط خاص و موارد خاص اینطور هست که کارمند بانک یا حسابدار خود ما در ورود و خروج تقدم و تاخر داشته باشد. پس اگر به صورت لحظه ای قبل از اینکه ورودی بانک را حسابداری و اپراتور ثبت بزند، اول خروجی را بزند و بعد بلافاصله ورودی را بزند لحظه‌ای مانده بستانکار می شود و دوباره برمیگردد سر جای خود و ما این را به عنوان اشکال نمیشناسیم. این لحظه ای که خدمت شما توضیح داده شد به این صورت است که در همان روز اگر این اتفاق بیفتد اشکالی نخواهد داشت ولی اگر این طولانی بشود شرکت را دچار مشکل اساسی خواهد کرد. اما چه بکنیم که بتوانیم این صورت های بانکی و سیستم را با همدیگر هماهنگ باشد؟ این را ما به طور مفصل در مبحث اصلاحات خواهیم گفت که یکی از اصلاحات صورت مغایرت بانکی خواهد بود. اما تا آن موقع انقدر بدانید که اگر گردش بانک شما زیاد است حسابدار موظف است هر روز صبح قبل از اینکه در واقع کار خود را شروع کند یک پرینت بانکی یا پرینت های بانکی از حسابهای در گردش بگیرد و با سیستم خود کنترل کند مغایرت‌ها را قبل از شروع کار امروز تا ساعت آخر روز قبل چک کرده باشد و امروز ادامه کار را شروع کند. حسابداری که این را رها کند و با تصورات خودش مثلاً اینکه وصول شده است یا بعدا باید صندوق را میزده است و از بانک استفاده کرده است و یا تنخواه را از بانک داده است و یا حالا به صورت اشتباه یا هر ترتیبی. این مورد وقتی که کنترل نشود باعث میشود که بانک منفی شود و هزار مشکل دیگر به وجود بیاید. پس یکی از اقلام بسیار مهم بانک است که روز به روز باید توسط حسابدار کنترل شود. پرینت حسابها اتفاقاً یکی از اهرم های کنترلی هست برای اینکه ما بدانیم کار را درست انجام داده ایم یا خیر.یعنی وقتی ما یک حسابدار هستیم و داریم سند میزنیم پرینت می تواند به ما بگوید که درست کار کردیم یا خیر. یکی از اهرم های کنترلی من که به من کمک می کند بانک‌ها هستند. بانک را جلوی خود می گذاریم و می بینیم رقمی در بانک آمده است و آن را ثبت نکرده ایم. حالا می تواند این حاصل یک اشتباه باشد و ثبت را اشتباه زده باشیم یا اصلاً از قلم افتاده باشد یا گفته نشده و مدرک آن دست ما داده نشده است و یا مدرک آن هم بوده است ما سهوا آن را انجام ندادیم. اینها تماما  کمک می کند که حساب های ما تراز شود یعنی در واقع آن حساب بانک که توسط حسابداری بانک شرکت انجام می شود یک عاملی است برای کنترل حساب من و بهتر است بدانید که انواع و اقسام ورود و خروج ها بیشتر از بانک شرکت اتفاق می افتد. خیلی خوب است که من اشتباهاتم قبل از اینکه جای دیگری بخواهد مشخص شود برای خودم روشن شود. پس بانک به عنوان یک عامل کنترل می تواند به من کمک کند.

به طور خلاصه اگر پرینت بانکی را شما بگیرید این برای شما می تواند کمک کند تا هیچ وقت بانک شما منفی نباشد و بانک ها امروزه با سیستم مکانیزه قوی که دارند به ندرت، شاید اشتباهش نزدیک به صفر باشد که اشتباه بکنند و ما در حساب هایمان ببینیم با ما هماهنگ نیستند. خیلی به ندرت اتفاق خواهد افتاد و این می تواند کمک بسیار بزرگی برای شما باشد.

 برای تامین موجودی بانک برای وصول چک، شما قاعدتاً با نرم افزار کار خواهید کرد و حتی پیشنهاد می‌شود اگر جایی برای کار مراجعه کردید و در آنجا نرم‌افزار نبود اصلاً همکاری نکنید و این کار اشتباهی است که ما از این تکنولوژی خوب استفاده نکنیم. شرکت ها و کارفرما ها به طور خودکار از نرم افزار استفاده می کنند اما اگر در نرم افزار این کار را می‌کنید خیلی کار شما ساده است. در قسمت سند نرم افزار آنجا را باز می‌کنید و بانک را شارژ می کنید یعنی بانک را بدهکار می کنید و این مسئله حل می شود و هیچ ایرادی ندارد اما در واقع پرینت بانکی را گرفتید و نگاه می‌کنید با بانک خود مقایسه می کنید و متوجه می شود که بستانکار است وقتی که سند بزنید به طور خود به خود درست خواهد شد. اینکه سند کدام ردیف باشد مهم نیست و شما میخواهید آخرین ردیف را شارژ کنید. این اشکالی به وجود نمی آورد.در برخی از شرکت ها از یک بانک تامین موجودی میکنند ولی وصول آن را فردا ثبت می کنیم به خاطر اینکه وقتی پرینت گرفته می شود این عملیات آن اگر انجام شده باشد اگر همان لحظه چک را وصول کرده باشند همان لحظه می توانیم تاریخ را در نرم افزار وارد کنیم وقتی پرینت میگیریم بانک ما با پرینت بانکی یکسان است ولی اگر قرار باشد فردا این عملیات انجام شود و فردا این اتفاق خواهد افتاد هر زمانی که چک وصول می شود باید این کار را انجام دهید. در کتاب ها می گویند چک روز دهید و شما بانک را بستانکار اعلام کنید، برای شما مغایرت به وجود می آورد .ما می گوییم هر وقت شما در پرینت دیدید وصول شده است ان را ثبت کنید. به طور مثال امروز شما چک روز دارید برای این شرکت و شرکت مدنظر بنا به هر دلیلی نمی خواهد چک را وصول کند و این هم به مشتری داده می شود چک روز است و آن مشتری هم به دیگری می دهد و ممکن است یک روز چند دست بچرخد و ۱۰ روز دیگر وصول شود .ما اگر وصول آن را ثبت کرده باشیم این مغایرت ادامه پیدا می‌کند در سیستم و اگر تعداد این چک‌ها زیاد شود دچار مشکل می شویم به طور کلی هر زمانی که پول از بانک شما خارج شد شما سند را ثبت می کنید.