آموزش حسابداری مدارس

حسابداران برتر » آموزش حسابداری » آموزش حسابداری مدارس

آموزش حسابداری مدارس

2019-08-05T13:32:20+03:30توسط |دسته‌ها: آموزش حسابداری|بدون دیدگاه

آموزش حسابداری مدارس عنوان مقاله ای است که با توجه به کثرت درخواست کاربران درباره نحوه حسابداری مدارس و آموزشگاه ها، تصمیم بر این شد مقاله ای در این خصوص آماده و ارائه گردد.قبل از توضیح حسابداری مدارس لازم است تا با انواع آموزش حسابداری آشنا شویم.

آموزش حسابداری مدارس

حسابداری به 5 شاخه تقسیم میشود که در زیر در مورد هر یک به اختصار شرح میدهیم.

حسابداری خدماتی: این نوع حسابداری مربوط به شرکت ها و موسساتی است که در ازای ارائه خدمات، کسب درآمد می نمایند.

حسابداری بازرگانی: حسابداری این نوع شرکت ها به خرید و فروش و نحوه ثبت و گزارش آن ها می پردازد و بطور کلی شرکت هایی را در نظر دارد که کالایی را خریداری و با سود آن را بفروش می رسانند.

حسابداری تولیدی: مجموعه های تولیدی از این نوع حسابداری استفاده می کنند و هدف این شرکت ها تبدیل مواد اولیه به کالا می باشد.

حسابداری پیمانکاری: شرکت هایی که در قالب پیمانکاری برای کارفرما فعالیت می کنند به شرکت های پیمانکاری معروف هستند و حسابداری آن ها به صورت پیمانکاری انجام می شود.

حسابداری اعتبارات اسنادی: شرکت های وارد کننده کالا از کشورهای دیگر از حسابداری اعتبارات یا حسابداری بازرگانی خارجی استفاده می کنند.

حسابداری دولتی: این نوع حسابداری مربوط به ارگان ها و سازمان های دولتی است که حسابدار دولتی نسبت به انجام امور مالی ایشان اقدام می نماید.

حال با توجه به توضیح فوق مدارس و موسسات آموزشی جزء طبقه اول حسابداری محسوب می شوند، یعنی حسابداری خدماتی. بر اساس همین تعریف به آموزش حسابداری مدارس می پردازیم.

آموزش حسابداری مدارس – بخش درآمدها

حسابداری مدارس در آمد

درآمد مدارس به 2 صورت است اگر مدارس دولتی باشد، مدرسه از وزارت آموزش و پرورش بودجه دریافت می کند و هزینه ها را انجام می دهد و اگر مدرسه غیر دولتی یا غیر انتفاعی باشد درآمدهای متفاوتی دارند.

از آنجا که در آمد مدرسه های دولتی فقط از یک کانال است و بسیار ساده است، از آن صرف نظر نموده و به درآمد مدارس غیر انتفاعی و غیر دولتی پرداخته می شود که در صورت آموختن آن، می توان درآمد مدرسه دولتی را نیز ثبت سند نمود.

درآمد مدارس غیر انتفاعی به شرح زیر می باشد:

درآمد ثبت نام: این درآمد، مربوط ثبت نام کلیه دانش آموزان مدرسه می باشد.

درآمد بوفه: این درآمد، به توسط اجاره بوفه مدرسه عاید مدرسه می شود.

درآمد کلاس های تقویتی: این درآمد بابت کلاس فوق برنامه بوده که از دانش آموزان دریافت می شود.

درآمد شهریه کلاس های کنکور: این درآمد مربوط به دانش آموزان است که در کلاس کنکور مدرسه شرکت می نمایند.

درآمد نهضت سواد آموزی: چنانچه مدرسه درآمد حاصل از سواد آموزی دارد در این زیر گروه دیده می شود.

درآمد المپیاد: اگر مدرسه ای جلسات المپیاد برگزار می کند از این سر فصل حسابداری استفاده می کند.

درآمد سود سپرده: چنانچه حساب بانکی، جایزه با سودی برنده شود در این گروه درآمدی قرار می گیرد.

درآمد کمک های مردمی: مبالغی که والدین و سایر افراد جهت کمک به مدرسه اهدا می کنند از این سرفصل استفاده می نمایند.

سایر درآمدها: هرگونه درآمد که به صورت غیر منتظره و اتفاقی می باشد از سایر درآمد استفاده می شود.

آموزش حسابداری مدارس _ ثبت سند درآمد

حساب درآمد در حسابداری همیشه بستانکار است و نحوه دریافت آن بدهکار می باشد. مثلا: درآمد ثبت نام یک دانش آموز که به بانک واریز شده است به صورت زیر می شود:
بانک…………… درآمد……………….

آموزش حسابداری مدارس _ بخش هزینه ها

آموزش حسابداری مدارس هزینه ها

هزینه ها در مدارس و موسسات آموزشی معمولا داخلی است و هزینه بیرونی خیلی کمی دارند. از این رو هزینه ها معمولا شامل موارد زیر می شود:

هزینه های آموزش: که ریز هزینه های آن شامل لوازم التحریر، کاتریج پرینتر، جوهر دستگاه های کپی و امثال آن می باشد.

هزینه های ورزشی: ریز هزینه های ورزشی شامل: خرید اسباب و لوازم ورزشی مانند توپ، تور و … می باشد.

هزینه های آبدارخانه و پذیرایی: ریز هزینه آن شامل: مواد غذایی جهت مدرسین و پذیرایی جلسات می باشد و همچنین لوازم آشپزخانه و قند و چای و امثال آن می باشد.

هزینه های بهداشتی: شامل هزینه های خرید شوینده ها و سایر موارد بهداشتی می باشد.

هزینه تعمیرات: از جمله هزینه های تعمیر و نگه داری ساختمان مدرسه، همچنین تعمیر دستگاه ها مانند دستگاه کپی و امثال آن.

هزینه های ایاب و ذهاب: هزینه پرداختنی به افراد جهت مأموریت های خارج از مدرسه مانند هزینه ایاب و ذهاب تا اداره .

هزینه های قبوض: این هزینه معمولا شامل: هزینه های برق، آب، گاز و هزینه های سوخت مدرسه می باشد.

حقوق مدرسین: این هزینه بابت حقوق مدرسین می باشد که ریز آن می تواند شامل: حقوق پایه، اضافه کاری و سایر مزایا باشد.

سایر هزینه ها: معمولا هزینه هایی که بطور اتفاقی و غیر روتین اتفاق می افتد از سایر هزینه ها استفاده می شود مثلا کمک به موسسات خیریه.

 

آموزش حسابداری مدارس _ ثبت سند هزینه

برای ثبت اسناد هزینه ها، بایستی هزینه مورد نظر را بدهکار نمود و محل پرداخت آن بستانکار شود. مثلا پرداخت هزینه برق از صندوق می شود:
هزینه قبوض……… صندوق………..

آموزش حسابداری مدارس _ بخش دارایی ها

دارایی حسابداری مدارس

در حسابداری 3 نوع دارایی وجود دارد که در زیر به آن ها پرداخته می شود:

الف) دارایی های جاری: این دارایی ها بصورت وجه نقد و یا قابل تبدیل شدن به وجه نقد ظرف یک سال مالی هستند و حساب های این گروه دارایی شامل: صندوق، تنخواه گردان، بانک، حساب های دریافتنی و اسناد دریافتنی می باشد. برای روشن شدن موضوع به ترتیب توضیحات داده می شود:

1- صندوق: منظور وجوه نقد نزد صندوقدار مدرسه می باشد.

2- تنخواه گردان: فردی که از طرف مدرسه برای انجام هزینه های جاری انتخاب شده و هزینه می نماید.

3- بانک: حساب یا حساب های بانکی به نام مدرسه افتتاح شده است.

4- حساب های دریافتنی: طلب شهریه دانش آموزان در این حساب ثبت می شود.

5- اسناد دریافتنی: چکهایی که از دانش آموزان دریافت شده و هنوز وصول نشده است.

ب) گروه دارایی های ثابت: این گروه دارایی های ثابت شامل ساختمان مدرسه، اموال و اثاثیه، تجهیزات وسائط نقلیه می باشد.

بطور کلی دارایی های ثابت مستهلک می شوند و قدرت نقد شوندگی آن ها نسبت به دارایی های جاری کمتر است که در زیر به اختصار هر یک از موارد فوق توضیح داده می شود.

ساختمان: چنانچه ملک متعلق به مدرسه و غیر اجاری باشد در این حساب لحاظ می گردد.

اموال و اثاثیه: کلیه اثاثیه ای که در مدرسه وجود دارد اعم از میز و صندلی، کامپیوتر، دستگاه کپی و ……

تجهیزات: کلیه تجهیزات و تأسیسات که در داخل مدرسه وجود دارد به این نام معروف هستند.

وسائط نقلیه: اگر مدرسه خودرو داشته باشد در این حساب ثبت می شود.

ج) دارایی های نا مشهود: این گروه دارایی ها نا ملموس هستند و غیر عینی مانند حق الامتیازها، مثلا امتیاز آب، برق، گاز، تلفن که امتیاز محسوب می شود در این گروه حساب قرار می گیرد.

آموزش حسابداری مدارس _ بخش مدیریت حسابداری

مدیریت حسابداری

برای مدیریت و کنترل حسابداری مدارس، لازم است مدیریت نسبت به گزارشات مالی اشراف داشته باشد تا بتواند امور مالی مجموعه مورد نظر خود را مدیریت نماید.

با توجه به این که مدارس در گروه حسابداری خدماتی می باشد 2 نوع گزارش مهم می تواند به مدیریت در کنترل سیستم مالی کمک نماید. این 2 گزارش شامل: 1- سود و زیان ترازنامه 2- ترازنامه

1- صورت سود و زیان: در این صورت مالی که توسط حسابداری به مدیریت ارائه می شود می توان میزان درآمد و هزینه ها را رویت و کنترل کرد. اصولا صورت سود و زیان نشان دهنده درآمد ناخالص منهای هزینه ها می باشد و یک مدیر آگاه به صورت دوره ای نسبت به اخذ این صورت و تصمیم گیری در خصوص بهینه نمودن امور مالی اقدام می نماید.

2- صورت ترازنامه: این صورت نشان دهنده میزان دارایی ها و بدهی و سرمایه مجموعه است، بطور کلی با ملاحظه این صورت مالی می توان میزان نقدینگی شرکت، میزان طلب از دانش آموزان، میزان چک های دریافتنی، میزان ارزش اموال و اثاثه و سایر دارایی های ثابت مدرسه را تشخیص داد و همچنین میزان بدهی های مدرسه و میزان سرمایه که این سرمایه معادل دارایی منهای بدهی است مشخص نمود.

یک موضوع مهم در ترازنامه این است که سود و زیان حاصله هر دوره به ترازنامه و زیر گروه سرمایه وارد می شود. با توجه به اینکه صورت های مالی فوق حساب ها را بصورت مانده آخر دوره نشان می دهد، مدیریت می تواند هر حسابی را که نیاز داشته باشد، از حسابداری ریز گزارش مربوط را مطالبه نماید.

 

آموزش حسابداری مدارس _ بخش مالیاتی

یکی از موارد مهم در مدارس حسابداری مالیاتی می باشد. در زیر به موارد مالیاتی که مدارس بایستی مد نظر قرار دهند اشاره می شود. اظهار نامه مالیاتی معمولا برای هر دوره مالی تا 4 ماه بعد فرصت ارسال اظهار نامه مقرر شده است. مثلا اظهار نامه مالیاتی سال 95 تا پایان تیر ماه 96 فرصت ارسال وجود دارد. نحوه ارسال اظهار نامه مالیاتی بصورت الکترونیکی و اینترنتی می باشد.

معافیت مالیاتی: بر اساس ماده 134 قانون مالیات های مستقیم درآمد مدارس ابتدایی، راهنمایی، متوسطه، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی که دارای مجوز از وزارتخانه مربوطه باشند از مالیات معاف است. ولی با این تفاسیر اظهارنامه بایستی تنظیم و ارسال گردد.

مالیات بر ارزش افزوده: در پایان هر فصل با مهلت 15 روز بایستی نسبت به ارسال لیست ارزش افزوده اقدام نمود. مثلا مهلت ارسال اظهار نامه ارزش افزوده فصل اول تا 15 تیر ماه خواهد بود.

معافیت مالیات بر ارزش افزوده: برابر بند 14 ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده، ارائه خدمات آموزش و تحقیقاتی مدارس و دانشگاه ها و مراکز فنی و حرفه ای و مراکز آموزش عالی از مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشند و در صورت ارائه خدمات غیر مرتبط آموزش و غیره خارج از مجوز مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند.

معاملات فصلی: این اظهار نامه هم مطابق ماده 169 مکرر بابت هر فصل و مدت ارسال آن در حال حاضر 45 روز بعد از هر فصل می باشد. مثلا فصل دوم تا 15 آبان ماه فرصت ارسال دارد.

مالیات حقوق: این اظهارنامه هر ماه برای ماه قبل فرصت ارسال دارد. مثلا برای دی ماه تا پایان اسفند ماه فرصت ارسال لیست مالیات حقوق می باشد.

کلیه موارد فوق به صورت اینترنتی می باشد. ضمنا لیست بیمه تأمین اجتماعی هم یکی از تکالیف حسابداران که تا پایان ماه بعد برای ماه قبل ارسال می شود.

دفتر روزنامه: یکی از دفاتر قانونی است که کلیه عملیات حسابداری در آن درج می شود.

دفتر کل: یکی از دفاتر قانونی که بر اساس هر سرفصل و طبق آیین نامه تکمیل و ارسال میشود.

دیدگاه خود را بنویسید