آموزش حسابداری به زبان ساده

آموزش حسابداری به زبان ساده

2019-09-30T15:09:46+03:30

آموزش حسابداری به زبان ساده وموثر روند پیچیده ای است آموزش حسابداری به زبان ساده که شامل مدرس و شخصیت و

توانایی و مهارت ایشان در انتقال مطالب و همچنین شخصیت و میزان گیرایی کارآموز در درک مطلب.

آموزش حسابداری به زبان ساده

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی در همه زمینه هااز جمله آموزش ، علاوه بر موارد فوق ابزار مدرک آموزشی هم به آن اضافه شده است. اما آنچه مهم است انتقال مطالب از طرف مدرس است که هر چه ساده تر و روان تر عنوان شود برای کارآموز قابل درک و فهم بیشتر می باشد.

در میان آموزشها، آموزش حسابداری کاربردی بعنوان یک آموزش کاملا تخصصی و حرفه ای زمانی موثر خواهد بود که مدرس ضمن تسلط به دانش حسابداری عملی از فن بیان خوب و روانشناسی لازم برخوردار باشد ، که تعابیر زیر جهت روشن شدن موضوع ارائه می گردد.

برای روشن شدن موضوع ،مفهوم این نوع آموزش را به تفصیل بیان میکنیم:

آموزش حسابداری به زبان ساده یعنی ارتباط کلامی مدرس و کارآموز حسابداری، استفاده از کلمات ساده و عدم کاربرد ادبیات ثقیل برای کارآموز از هر مدرس حسابداری حرفه ای است به طوریکه هنگام تدریس طوری صحبت کند که کارآموز هنگام شنیدن مطالب دچار سردرگمی و جستجوی ذهنی برای فهم معانی لغات نگردد.

آموزش حسابداری به زبان ساده یعنی انتقال مطالب در کمال سادگی و روانی انتقال مطالب براساس تجربه و به زبان عامه که قابلیت درک آن برای افراد یکسان باشد و با توجه به اینکه مخاطبین از جنسیت های مختلف، در سنین متفاوت و همچنین فرهنگهای متعدد هستند بتوانند بسادگی مطالب را دریافت کنند و نتیجه آموزشی برای همه موثر واقع شود.

آموزش حسابداری به زبان ساده یعنی مطالب حرفه ای بگونه ای ساده و قابل درک برای کارآموز عنوان شود . گاها اساتید هر چه درتدوین مطالب حرفه ای به مطالب تخصصی تر بیشتر می پردازند نوع ادبیات عمومی آموزش خود را تغییر می دهند و کارآموز در مقابل این ادبیات خاص جبهه ذهنی گرفته، بنابراین مقاومت در یادگیری و آموزش زیاد می شود.

حال به دلایل لزوم آموزش حسابداری به زبان ساده میپردازیم:

1-استعداد کارآموزان:استعداد افراد متفاوت است و ممکن فردی هوش ریاضی قوی داشته باشد ولی هوش ادبیات او ضعیف باشد.پس آموزش حسابداری به زبان ساده طوری میباشد که همه افراد با هر  سطح استعداد توان یادگیری داشته باشند.

2-فرهنگ افراد:هریک از کارآموزان بر اساس فرهنگ خانوادگی و محله و شهر زندگی خود ،به نوعی از آموزش خاص که در محله قدیم خود و بر اساس فرهنگ خود فراگرفته است خو گرفته باشد.حال اگر آموزش حسابداری طوری باشد که با روش آموزش تجربه شده توسط فرد تطبیق نداشته باشد،روند یادگیری را مختل مینماید.که ساده بودن زبان آموزش حسابداری این مشکل را حل مینماید.

3-زبان مادری:اصولا زبان ساده زبان مادری است.بنابراین کارآموزان که داران گویشها و زبانهای متفاوتی هستند،فقط با آموزش حسابداری به زبان ساده میتوانند یادگیری برای خود را محقق سازند.استفاده از کلام سنگین توسط مدرس برای همه کارآموزان کارائی ندارد.

4-سطح تحصیلات:از آنجا که در کلاسهای آزاد حسابداری ،افراد با سطوح متفاوت علمی شرکت مینمایند،فقط یک روش آموزش ساده میتواندبه همه شرکت کنندگان در یک سطح کمک نماید.مثلا فردی که دیپلم دارد با فردی که فوق لیسانس دارند ،قفط با این روش به نتیجه میرسند.

5-میزان سن شرکت کنندگان:در کلاسهای آموزش آزاد  افزاد خیلی جوان ،مسن و کهنسال شرکت دارند و حوصله یادگیری این افراد متفاوت است.بنابراین آموزش حسابداری به روش ساده تنها راهی است که افراد را در هر سنی منتفع میشازد.

برای آموزش حسابداری به روش ساده ،مدرسی را نیاز دارد که شرایط زیر را داشته باشد و هر مدرسی لزوما نمیتواند نسبت به ارائه محتوا و انتقال مطلب در عین سادگی را انجام دهد.

شرایط مدرس برای تدریس و آموزش حسابداری به زبان ساده:

1-شناخت بازار و نیازهای کارفرما از حسابدار:که این موضوع میطلبد حتما این نوع مدرسان خود سالیان سال در بازار کار حضور فعال داشته باشند.

2-شناخت اصول آموزش:در مدارس و دانشگاهها عموما افراد از یک سطح علمی یکسان برخوردار هستند،فلذا این نوع آموزش با آموزش کلاسهای آزاد متفاوت بوده و مدرس بایستی تجربه هر دونوع آموزش را داشته باشد.

3-قدرت بیان:از آنجا که شرایط کلاسهای آموزش آزاد با آموزشهای رسمی دانشگاهی متفاوت است ،مدرس با درک این موضوع و شرایط شرکت کنندگان ضمن حفظ برنامه و سیلابس اصلی به انتقال تجربیات کاری خود میپردازد.

4-اداره کلاس :وجود کارآموزان با سنین مختلف و جنسیتهای متفاوت و همچنین فرهنگهای متنوع ،میطلبد که مدرس نسبت به علم ارتباطات اشراف داشته باشد تا با وجود تنوع های مذکورنسبت به انتقال تجربه اقدام نماید.

5-آموزش به همکاران: مدرس در این نوع کلاسها باید دقت نماید با توجه به کاربردی بودن و اینکه این نوع آموزش حسابداری ویژه بازار کار طرحی شده است و قرار است که کارآموزان شاغل شوند،بایستی مدرس ایشان را به چشم همکار نگریسته و نوع برخورد با ایشان نگاه همکاری باشد نه استاد،شاگردی!!!

مزایای آموزش حسابداری به زبان ساده:

1-همه فهم بودن: در این نوع آموزش همه افراد با هر سطح علمی میتوانند حسابداری را فرگیرند.

2-عدم خستگی:مطالب ساده و روان کمک میکنند تا افراد از آموزش و یادگیری خسته نشوند.

3-لذت بردن:سادگی نوع آموزش سبب بالا رفتن یادگیری و متعاقبا لذت بردن از فرآیند و روند آموزش میشود.

4-بالا رفتن انگیزه:زمانی که کارآموزان بتوانند به سرعت مهارت آموزی نماید،انگیزه اش جهت ادامه و تلاش برای اشتغال سریع بالاتر میرود.

5-اشتیاق به ارتقاء :زمانی که فرد در نوع آموزش ارائه شده موفق شودو به نتیجه لازم برسد ،اشتیاق پیدا میکند تا سطح علمی خود را بالاتر ببردی و در دوره های مختلف آموزش حسابداری شرکت نماید.

سادگی روش آموزش به معنای محتوای ضعیف نیست!!!

این نکته را نباید از ذهن دور داشت که منظور از سادگی روش آموزش ارائه محتوای ضعیف و سبک نیست،بلکه ارائه مطالب و مهارتهای بسیار مهم در قالب یک روش همه فهم و کارا میباشد.

حسابداران برتر ضمن رعایت موارد فوق در حال حاضر تمام دوره های آموزش حسابداری به روش ساده را سرلوحه کار خود قرارداده و حسابداران موفق بسیاری را به جامعه کسب و کار معرفی نموده است.

دیدگاه خود را بنویسید